Aktualności

Towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w 2015 r. 114 mln zł straty na AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe w 2015 roku zanotowały 114 mln zł straty na komunikacyjnych ubezpieczeniach AC. Wynikało to z rosnącej na rynku konkurencji cenowej prowadzonej przez ubezpieczycieli - wynika z danych zaprezentowanych przez Vienna Insurance Group Polska.

 

 
Towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w 2015 r. 114 mln zł straty na AC
Towarzystwa ubezpieczeniowe zanotowały w 2015 r. 114 mln zł straty na AC (thetaXstock)

 

Jeszcze w roku 2012 zysk towarzystw na ubezpieczeniach AC wyniósł 729 mln zł. Jednak już rok później spadł do 482 mln zł, a w roku 2014 do 239 mln zł.

"Mamy do czynienia z tak zwanym miękkim rynkiem, a jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, jest to rynek katastroficznie miękki. Wydaje się, że rynek nie znalazł się jeszcze na zupełnym dnie i że w 2016 roku problemy będą jeszcze narastać" - powiedziała Franz Fuchs, dyrektor generalny Vienna Insurance Group Polska.

"Rynek majątkowy zmaga się z nierentowną komunikacją. Ten sektor jest nierentowny zarówno dla ubezpieczycieli polskich, jak i zagranicznych. W ubiegłym roku ubezpieczyciele dołożyli do ubezpieczeń komunikacyjnych łącznie 1,1 mld zł i nie chodzi tu tylko o OC, ale również AC" - dodał.

Według Fuchsa deficytowość ubezpieczeń komunikacyjnych wynika z silnej konkurencji cenowej, która trwa od kilku lat. Według szefa VIG Polska składki ubezpieczeń komunikacyjnych OC spadły w ciągu ostatnich pięciu lat średnio o 20 proc., a AC o 16 proc.

 

Dodał, że średnia składka na AC w Polsce to 200-215 euro, podczas gdy średnia dla Europy Zachodniej to 300-350 euro.

"W odróżnieniu od komunikacji, której udział w całym rynku spada, pozostałe ubezpieczenia majątkowe czy osobowe rosną na znaczeniu i są rentowne, jednak one mimo wszystko nie rekompensują finansowo strat wynikających z ubezpieczeń komunikacyjnych" - powiedział Fuchs.

Zaznaczył jednocześnie, że rentowność w ubezpieczeniach na życie determinują ogólnoświatowe trendy, jak spadek przychodów z lokat, czy spadek stóp procentowych.

"Poza tym mamy do czynienia z dość szeroką krytyką niektórych produktów ubezpieczeń na życie ze strony środowisk konsumenckich, czy prawniczych. Łącznie zatem na rynku ubezpieczeń na życie mamy do czynienia w ciągu ostatnich czterech lat ze spadkiem składki o 24 proc., natomiast składka jednorazowa spadła o 50 proc. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest dalszy wzrost produktów ze składką regularną, ale produktów, które są skoncentrowane na długofalowym oszczędzaniu" - dodał Fuchs.

Dyrektor powiedział też, że choć udział w rynku VIG Polska spadł 6,4 proc., co dało grupie czwarte miejsce, to firma pracuje nad jego powiększeniem docelowo do 10 proc. Niewykluczone, że stanie się to dzięki przejęciom innych firm z branży.(PAP)

pif/ jtt/

 
Źródło: PAP Biznes
 

 

 

 

Poznaj 5 powodów wyboru Helper Centrum Pomocy Prawnej!

  1. Zaniżanie lub odmowa wypłaty odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
  2. Wielkość, wiarygodność, wiedza i doświadczenie Helper CPP, jako firmy roszczącej odszkodowania wobec towarzystw 
  3. Wysoka skuteczność działań; większość uzyskanych odszkodowań już na drodze przedsądowej oraz korzystny obrót spraw dla naszych klientów na drodze sądowej.
  4. Suma wypłaconego odszkodowania za wypadek (po potrąceniu prowizji przez naszą firmę) będzie wyższa niż uzyskana na drodze 
  5. Oszczędność własnego czasu i zdrowia przy likwidacji szkody.